Ana içeriğe atla

Ortak Hesap Nedir?

 Ortak Hesap Nedir?

Ortak hesabı iki kişiye ait olan banka hesabı olarak tanımlamak mümkündür. Ortak hesap sıfırdan birikim amacıyla iki kişi tarafından açılacağı gibi var olan bir hesaba ikinci kişi ortak edilebilir. Ortak hesapta bulunan para müşterektir yani iki kişinin yarı yarıya ortak olduğu paradır. Ortak hesabın kapsamı geniştir. Ortak hesap aile fertleri ile ve diğer kişilerle de açılabilir.
Bir örnekle açıklamak gerekirse bir kişinin 50.000 TL miktarında hesabında para olduğunu varsayalım. Bu kişi eşini hesaba ortak etmesi durumda hesapta bulunan paranın yarısı eşinin yarısı kendinin olur. Yani hesapta bulunan 25.000 TL kişinin 25.000 TL ise eşinin olur.

Ortak hesap açılırken dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Ortak hesap ile hesaba dahil edilen kişi hesap sahibi sayıldığı için vergi ödemesi gerekebilir. Hesaba ortak edilen kişinin hakkı olan para miktarı 2.535 TL’yi geçmesi halinde vergi tahsili söz konusudur.

Ortak Hesap Kimlerle Açılabilir?

Ortak hesap açım işleminde kişiler arasında kan bağı aranmaz. İstenilmesi halinde akraba, aile fertleri ve kan bağı bulunmayan kişilerle ortak hesap açılabilir. Fakat şunun da bilinmesi gerekir ki kan bağı bulunmayan kişilerle ortak hesap açılması durumunda tahsil edilen vergi miktarı artabilir.
Ortak Hesap Açma Şartları

Ortak hesap açmak için banka müşterilerinin kan bağına bakmaz. Ortak hesap için akraba ya da eş olmanıza gerek yoktur. Eğer 2 kişi bu konuda hem fikirse banka hesap açılışı için onay verir. Ancak bazı şartlar aranır. Bunlar;

    Ortak hesap başvurusu yapanların nüfus cüzdanlarının ya da ehliyetlerinin fotokopisi,
    İkametgah belgeleri,
    Hesap açılış anında her iki tarafında bankada bulunması.

Ortak Hesap Nasıl Açılır?

Ortak hesap açabilmek için öncelikle herhangi bir bankada hesabınızın bulunması gerekir. Hesabınızın bulunduğu bankaya giderek ortak hesap başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır. Daha sonra hesabınıza ortak ettiğiniz kişiden istenen belgeleri de bankaya teslim ederek ortak hesabınızı kullanabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gelecek

 merhaba değerli çocuğum e. aycan seni hiç genç yaşımda düşünmüyorum hatta eşimi de düşünmüyorum :) ben gençliğimi yaşamak istiyorum ve gençliğimi yaşayacağım 17/18-20li yaşlarımda nasıl yıllarca müzik festivallerine katılıp kamp kurup çadırda kalıp mutlu olduysam,eğlendiysem yaşım 40-45 olacak olması hiç mühim değil ben müzik festivallerine katılıp kamp kuracağım çadırda kalacağım çünkü mutlu oluyorum,eğleniyorum genç yaşımda evlilik ve değerli çocuğum e. aycan üzgünüm seni hiç düşünmüyorum!. ben 2032 yılında (45 yaşımda) evlenip 2034 yılında (47 yaşımda) değerli çocuğum e. aycan -Merhaba Dünya! demesini istiyorum.ben istanbul luyum "34" 2034 yılının uğur getireceğine inanıyorum :) ben gençliğimi yaşamak istiyorum! ve sana birikim yapmak istiyorum değerli çocuğum e. aycan.örnek olmak istiyorum..ki çocuğum da çocuğuna örnek olabilsin..ben 47 yaşımda baba! olmak istiyorum hiç korkmuyorum 50-55 yaşlarında çocuklarını dünyaya getirmiş çift-ler gördüm..gençliğimi yaşamadan hayatı

AY GÖRSEL ÇALIŞMALARIM-IZ

 merhaba değerli okur, 'AY - Ata Yazılım #AYTLD' olarak görsel çalışmalarım-ız aşağıda yer almaktadır ister duvar kağıdı olarak kullanabilirsiniz isterseniz ekran koruyucusu olarak kullanabilirsiniz.

Kazadan Sonra