Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. fiziksel bir banka olduğu için internet ve mobil bankacılığı kullanmayın!

Yapı Kredi İnternet Şubesi'ni kullanım tarzınıza göre düzenlemenizi sağlayan güvenlik tanımlamaları.

    Yetki ve Limit Ayarları
    Hesap Kısıt Ayarları
    Zaman Ayarları
    IP Ayarları
    Tatil Ayarları
    Kullanıcı Kodu Ayarları
    Erişim Yetkisi Tanımlama

Yetki ve Limit Ayarları, Hesap Kısıt Ayarları, Erişim Yetkisi Tanımlama işlemlerini İnternet Şubesi ve Şubelerimizden yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken güvenlik ayarlarınızı nereden yapmak istediğinizi belirlemek.

İnternet Şubesi’nde Güvenlik Ayarları - Kullanım Ayarları menüsünden ya da herhangi bir Yapı Kredi Şubesi'nden güvenlik ayarlarınızı düzenleyebileceğiniz yeri seçebilirsiniz.

Güvenlik ayarlarınızı, “sadece Şubeden”, “sadece İnternet Şubesi’nden” ya da “hem Şube hem İnternet Şubesi’nden” değiştirebilmek üzere ayarlayabilirsiniz.

Tüm sınırsız bankacılık kanallarından yapacağınız işlemlerden önce aşağı ifade edilen güvenlik konuları hakkında bilgi edinmeniz önemlidir.

Bankanız olarak, siz müşterilerimizi bu tip tehditlere karşı etkin bir şekilde korumak amacıyla en gelişmiş teknolojileri kullanıyor; İnternet Şubesi hizmetimiz faaliyete geçtiği günden bu yana güvenlik çözümlerini araştırıyor, geliştiriyor ve uygulamaya alıyoruz.

"Güvenlik" konuları hakkında aşağıda derlemiş olduğumuz bilgilendirmeler ve duyuruları okumanız son derece önemlidir.

Saygılarımızla,

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
Tüm kanallar için geçerli Genel Kurallar
I.Kural

Bankanızın kullandığınız ürün için yapmış olduğu kullanım ve güvenlik konulu bilgilendirmelerini düzenli takip edin.
II.Kural

Hangi kanaldan olursa olsun, güvenliğiniz ile ilgili konularda sorularınız ve tereddüt ettiğiniz hususlar için lütfen bankanıza başvurun.
III.Kural

Kimliğiniz son derece önemli bir belgedir. Bu nedenle, taranmış görüntüsünü bilgisayarınızda saklamayınız. Kimlik fotokopinizi emin olmadığınız yerlere bırakmayınız. Bilgilerinizi saklamakta azami özen gösteriniz. Şüphelenmeniz durumda önlemini mutlaka alınız.
IV. Kural

Hesaplarınızda size ait olmayan bir işlem ile karşılaşırsanız veya İnternet Şubesine girişte kullandığınız şifrelerinizin üçüncü şahıslarca öğrenildiğini düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden 444 0 444 / 0850 222 0 444 nolu telefondan 4 ve 1 tuşlayarak İnternet Destek Hattımız ile görüşmenizi rica ederiz. Müşteri Temsilcilerimiz size gerekli desteği sağlayacaklardır.

Hesabınız ile ilgili kayıtlar yasalar ile belirlenmiş süreler içerisinde saklanmaktadır.
İnternet Şubesi'nde güvenliğinizi sağlayacak önlemler

    İnternet Şubesi şifrenizi herhangi bir yere yazmayınız. Bilgisayara veya tarayıcıya kayıt etmeyiniz. Yakınlarınızın ismi, doğum günü, tuttuğunuz takımın kuruluşu yılı gibi özel gün ve tarihleri, telefon numaranız gibi tahmine açık bilgileri şifre olarak seçmeyiniz.
    İnternet salonları, ortak kullanıma açık, iş yeri bilgisayarı gibi başkalarına ait ya da başkalarının erişimine açık bilgisayarlarda internet bankacılığı işlemi yapmayınız.
    Bankalar kişisel bilgilerinizi sizden e-posta yoluyla talep etmez. Kişisel bilgilerinizi soran e-postalara cevap vermeyin; kişisel bilgilerinizi e-posta ile göndermeyin ve bu tür durumlarda bankanıza derhal konu hakkında bilgi veriniz.
    Bilgisayarınızda kopya veya lisansı olmayan yazılım kullanmayınız ve mutlaka sisteminizin güncel sürümlerini kullanınız.
    Bilgisayarınıza lisanslı anti-virüs ve güvenlik duvarı (firewall) programları kullanınız ve bunları sürekli güncel tutunuz.
    İnternet Şubesi güvenlik ayarlarınızı ihtiyaçlarınız ve kullanım alışkanlıklarınız doğrultusunda belirleyiniz. (IP sınırlaması, saat sınırlaması gibi)
    Erişmek istediğiniz internet sayfasının adresini, internet tarayıcısının adres alanına kendiniz yazınız.
    Bilgisayarınıza yerleştirilebilecek virüs ve benzeri yazılımlara karşı anti-virüs programları kullanınız.
    SMS onay kullanıyorsanız, "Internet Bankacılığı" yaptığınız telefon numaranıza SMS mesajı gelmemesi halinde derhal bankanızı ve operatörünüzü arayınız.
    Sizi arayarak şifresinin yanlışlıkla size geldiğini belirten ve şifreyi söylemenizi isteyen kişiler olabilir. Şifreleri kesinlikle hiç kimseyle paylaşmayınız.

Mobil Şube'de güvenliğinizi sağlayacak önlemler*

    Mobil Şube şifreniz, online hesap bilgilerinize erişimin anahtarıdır. Şifrenizi bir yere yazmayın, cep telefonunuzda, bilgisayarınızda veya tarayıcınıza kaydetmeyin.
    İsim, doğum günü veya telefon numarası gibi, başka kişilerin kolayca tahmin edebileceği şifreler kullanmayın. Bu türden özlük bilgilerinizi veya iletişim adreslerinizi cihazınızda tutarken güvenliğinizi sağlayın.
    Başkalarına ait veya güvenliğinden emin olmadığınız ortam veya cihazlardan Mobil Şube işlemleri yapmayın.
    Bankalar kişisel bilgilerinizi sizden e-posta yoluyla talep etmez. Kişisel bilgilerinizi soran e-postalara cevap vermeyin; kişisel bilgilerinizi e-posta ile göndermeyin ve bu tür durumlarda bankanıza derhal konu hakkında bilgi verin.
    Tanıdığınız kişi ya da kurumlardan gönderildiğinden emin olmadığınız e-postaların içerisinde bulunan linklere tıklamayın, ekleri cihazınıza indirmeyin ve yüklemeyin.
    Erişmek istediğiniz web sayfasının adresini, internet/WAP tarayıcısının adres satırına kendiniz yazın.
    Cihazınızda kopya veya lisansı olmayan yazılım kullanmayın.
    Cihazınızdaki işletim sisteminin güncel sürümlerini kullanın.
    Varsa, cihazınıza anti-virüs ve güvenlik duvarı (firewall) programları kurun ve sürekli güncel tutun.
    Cihazınıza 3. partilerce gönderilen dosya veya uygulamaları kabul ederken güvenliğinden emin olun. Bu yolla, cihazınızda virüs ve benzeri kötü yazılımlar yerleştirilebilir. Bu yazılımlar aracılığı ile cihazınızda bulunan bilgiler çalınabilir, kullanmakta olduğunuz cihazına zarar verilebilir.
    Cihazınız ile tanımadığınız ya da güvenliğinden emin olmadığınız ağlara dahil olmayın.
    Bankanızın sunduğu güvenlik önlemlerine yönelik ürünleri kullanın; Mobil Şube güvenlik ayarlarınızı ihtiyaçlarınız ve kullanım alışkanlıklarınız doğrultusunda belirleyin.

* Mobil Şube kullanımı ile ilgili güvenlik uyarıları Yapı Kredi tarafından hazırlanmıştır.
Müşteri İletişim Merkezi'nde güvenliğinizi sağlayacak önlemler

    Müşteri İletişim Merkezi şifrenizi herhangi bir yere yazmayınız. Bilgisayara veya tarayıcıya kayıt etmeyiniz. Yakınlarınızın ismi, doğum günü, tuttuğunuz takımın kuruluşu yılı gibi özel gün ve tarihleri, telefon numaranız gibi tahmine açık bilgileri şifre olarak seçmeyiniz.
    Telefon şifreleri telefona tuşlayarak giriniz. Şifreleriniz sözlü veya yazılı olarak talep edilirse kesinlikle bilgi vermeyiniz; görüşmelerinizi derhal sonlandırarak bankanıza konu hakkında bilgi veriniz.
    Kendi telefonlarını vererek size yardım etmek isteyen kişilerin teklifini kabul etmeyiniz.
    Başkalarına ait ve kamuya açık alanlardaki telefonlardan görüşme yapmak için, aradığınız numarayı kendiniz çeviriniz. Numarayı doğru çevirdiğinizden emin olunuz.
    Yaptığınız görüşmeler sonrasında, tuşladığınız işlem şifrelerinizin telefon hafızasına alınmadığından emin olunuz.
    Yaptığınız görüşmeler sırasında, etrafınızda olabilecek şüpheli şahıslar tarafından izlenmediğinizden ve dinlenmediğinizden emin olunuz.
    Şifrenizi kartınızın üzerine veya herhangi bir yere yazmayınız, cüzdanınızda bulundurmayınız. İsim, doğum günü, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi özel gün ve tarihleri telefon numaranız gibi tahmine açık bilgileri şifre olarak seçmeyiniz.

ATM'lerde güvenliğinizi sağlayacak önlemler

    Şifreniz size özel bir bilgidir. Kimseyle paylaşmayınız ve kullanım esnasında gizliliği hususunda gerekli özeni gösteriniz. Şifrenizi kullanırken gizleyin, çevrenizde şifrenizi görebilecek kişilerin olmadığına emin olunuz. Şüphelendiğiniz durumlarda bankanızı bilgilendiriniz.
    İşlem yaptığınız ATM’de şüpheli bir durumla karşılaştığınızda (özel olarak yerleştirilmiş bir cihaz vs.) işlem yapmayarak derhal bankanıza haber veriniz. Çevrenizde şüpheli şahıslar olmadığından emin olunuz.
    Kartınızın ATM’de sıkışması, alıkonulması gibi durumlarda size yardımcı olmak isteyen kişilerden yardım almayınız. ATM’de kartınız kalmış ise kötü niyetli kişiler ATM’ye tekrar şifrenizi girmeniz halinde kartınızın iptal edileceğini belirtebilir ve hatta kendi cep telefonları ile bankanızı aramanıza yardımcı olmayı teklif ederek kart şifrenizi elde edebilirler, kabul etmeyiniz, varsa kendi cep telefonunuzla veya en yakındaki güvenli bir telefonla bankanıza derhal haber veriniz.
    Kendi telefonlarını vererek size yardım teklifinde bulunan kişilerin teklifini kabul etmeyiniz.
    Başkalarına ait ve kamuya açık alanlardaki telefonlardan görüşme yapmak için, aradığınız numarayı kendiniz çeviriniz. Numarayı doğru çevirdiğinizden emin olunuz.
    Yaptığınız görüşmeler sonrasında, tuşladığınız işlem şifrelerinizin telefon hafızasına alınmadığından emin olunuz.

Ersin Ölmez.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gelecek

YARATICILIK!